DOĞRU VERİ TOPLAMANIN KAHVE KAVURMADAKİ ÖNEMİ - Bölüm 2

Son güncelleme: 2018-01-14 23:08:16
DOĞRU VERİ TOPLAMANIN KAHVE KAVURMADAKİ ÖNEMİ - Bölüm 2

Ticaretin Araçları: Veri Nasıl Kayıt Altına Alınmalıdır

Belirtilen dört ana veriyi derinlemesine incelemeden önce, bu verileri nasıl doğru şekilde kayıt altına alabileceğimize kısaca değinmekte fayda var. Kağıt formlar, amacına yönelik uygulamalar ve multifonksiyonel veri sistemleri verilerin kayıt altına alınabilmesi için kendilerine göre avantajlar sunmaktalar.

Kağıt formlar, ihtiyaçlarınıza yönelik olarak kolaylıkla şekillendirilebilir ve kayıtların oldukça verimli olmasını sağlayabilirler. Ancak kaydedilen verinin daha sonra görüntülenmesi amacıyla verinin bilgisayara aktarımı ya da doğru arşivlenmesi süreci oldukça zahmetli ve hataya açık bir yöntem olacaktır. Kağıt formlarda yer alan verilerin filtrelenmesi ve farklı amaçlara yönelik geçmiş verilerin yalnızca belirli kısımlarının ön plana çıkarılması oldukça zordur. Bu da analizleri zorlaştırır.

Cupping aplikasyonarı, basit kahve kavurma profil kayıtları, satış noktası el terminalleri gibi amaca yönelik uygulamalar, kağıt formların yerini kolaylıkla alabilir. Ayrıca bu uygulamaların genelinde verileri bir dökümana aktarmak da mümkündür. Ancak bu uygulamalardaki en sık karşılaşılan problem, amacı dışı ya da paralel verilerin yer aldığı farklı uygulamalar ile entegre çalışmadıklarından verilerin başka analizlere aktarımında yaşanılan sorunlardır. Bu yüzden aynı verileri farklı veritabanlarında birkaç kez girmek mecburiyetinde kalınabilmektedir.

Farklı verileri bir arada kullanma imkanı sunan uygulamar ise tüm bu sorunlara kolaylıkla çözüm sunabilmektedir. Burada sizin ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu verilere yönelik içeriklerin yer aldığı uygulamaları kullanmak önemlidir. Bazen bu uygulamalarda en büyük problem kullanmayı tercih etmeyeceğiniz ya da ihtiyacınız olmayan fazladan birçok verinin kayıt altına alınması ve bunların kafa karışıklığına sebep olmasıdır. İhtiyacınıza göre basitleştirilebilir ya da filtrelenebilir uygulamaları tercih etmek önemlidir.

Kahve Kavurma Verileri

Bir kavurma operasyonunda yapılabilecek en kolay ve en verimli geliştirici faaliyet olarak, kahve kavurma verilerinin manuel olarak tutulmasından bilgisayar ile kayıt tutulmasına geçişin olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Amerika’da en basit veri toplama yazılımlarının 100 $ seviyesinde fiyatlara kurulması mümkündür. Tabi daha kapsamlı ve otomasyona yönelik sistemlerin fiyatları hızla yukarı doğru çıkmaktadır. Ancak en basit sistem bile kavurmacının kayıt tutmaktan ziyade asıl işi olan kahve kavurmaya ve uygulayacağı profile odaklanmasına yardımcı olmaktadır.

Bilgisayarlar size mevcut kavrulan yeşil çekirdeğin uygulanan kavurma planındaki ilerleyişini, gerçek zamanlı değer değişikliklerinin hesaplanması ve yansıtılmasını, farklı makine tipleri ve oranlar için kalibrasyonların kolaylaştırılmasını sağlayacaktır. Tüm bu veriler size, üretimin tutarlı bir şekilde devamlılığında ölçülebilir geliştirme imkanı sunar. Ve bu sayede daha az tecrübeli bir çalışan bile kolaylıkla takip edeceği veriler sayesinde eğitim sürecini hızlandırabilir.

Envanter takibi, üretim verileri ve kalite kontrol süreçlerini de ekleyebildiğiniz bir çok içerik sunan özel yazılımlar mevcut.

Probat Kahve Kavurma makineleri öncelikli olarak kahve kavurmaları verilerini tutabileceğiniz “Probat Pilot Roaster Shop” yazılımı ile veri kaydını ve tutarlı üretimi hedefliyor. Daha detaylı verilerin kaydı ve takibi için ise yazılım güncelleştirilmeye devam etmekte. Bunun yanı sıra yazıya konu olan “Typica” veri kaydı için oldukça verimli. “Cropster” ya da “Artisan” yazılımları oldukça detaylı ve büyük üretimlerin ihtiyaçlarını bile karşılayabilecek içerikleri ile birlikte, 2017 yılı içerisinde imzalanan yeni protokoller kapsamınd, Probat Kahve Kavurma makineleri ile uyumlu çalışacak şekilde geliştirilmektedirler.

Yazımızın 3. Bölümü için tıklayın.