DOĞRU VERİ TOPLAMANIN KAHVE KAVURMADAKİ ÖNEMİ - Bölüm 3

Son güncelleme: 2018-01-14 23:04:03
DOĞRU VERİ TOPLAMANIN KAHVE KAVURMADAKİ ÖNEMİ - Bölüm 3

Üretim Verileri

Nitelikli kahve kavuran işletmeler için bir diğer zorluk ise, üretim verimliliği ile ürün tazeliği arasındaki dengeyi kurabilmektir. Üretim verilerinin takibi profillere, geçmişe yönelik ve mevcut talebe göre optimal kavurma miktarının belirlenmesini kolaylaştırır.

Kavurma sonrası gerçekleşen ağırlık değişimi verisi sayesinde, hangi profillerde daha dikkatli bir inceleme ya da daha fazla üzerinde çalışılması gerektiği konusunda fikir verecektir.

Buna ilave olarak, eğer mevcut bir çekirdek farklı şekillerde (filtre, espresso için ayrı profillerde) kavruluyorsa ya da blend içerisinde kullanılıyorsa; bu verilerin tutulması sayesinde satın alma süreçleri daha kolay planlanabilir.

Tüm bu verilerin basit bir veri tabanında tutulması sayesinde kullanıma ve amaca uygun bir çok farklı rapor ve yansıma elde edilebilir. Bu sayede üçüncü partiler tarafından talep edilen veriler ya da sertifikalar da daha kolay sağlanabilecektir.

 

Laboratuvar Verileri

Bir çekirdeğin fiziksel özellikleri, o çekirdeğin kahve kavurma makine içerisinde vereceği tepkileri etkiler. Bu sebeple farklı tipteki kahve çekirdeklerinde farklı yaklaşımlar ve profillerle kavurma işlemini gerçekleştirmek gerekir.

Kavurma öncesi analizler sayesinde elinizdeki kahve çekirdeğinin hedeflerinize ve planlarınıza uygunluğunu belirleyebilirken aynı zamanda ürünle ilgili değişkenlerin ya da hataların sebeplerini anlamanız kolaylaşacaktır. Yeşil çekirdek saklama koşulları ve stokta geçen süreye bağlı olarak bir çekirdek için uyguladığınız kahve kavurma profilinizi ve hatta blend içeriklerinizi değiştirmeniz gerekebileceğini unutmayın. Kahve çekirdeği öğütme ayarlarınız yani öğütme kalitesi demleme ve çözünme seviyenizi direk etkileyecektir.

Nihai ürünü, kavrulmuş kahve çekirdeklerini, düzenli olarak test etmek ve bu verileri zamana dayalı bir sistemde karşılaştırarak ürünle ilgili oluşabilecek problemleri müşteriye ulaşmadan çözebilmemize yardımcı olacaktır.

 

Satış Verileri

Başlangıçta müşterilerinizin satın alım sürecindeki tercihleri, ürün gamındaki trendlerin belirlenmesine yardımcı olurken, dönemsel çeşitlendirmeler yapmanıza yardımcı olabilecektir. Bu aynı zamanda belli bir ürün üzerindeki talep değişkenlerinin izlenmesini kolaylaştıracaktır.

Bu verilerin dönüşünde, zaman ölçekli bir ürün planlaması yapmak daha kolay bir hal alacaktır. Bu sayede kampanyalar, promosyonlar ve etkinlikler doğru şekilde planlanabilir, satışlar arttırılabilir ve satın alma süreçleri daha sağlıklı yönetilebilir. Bu süreçlerde planlamanız dışında yer oluşabilecek gümrük, nakliye gibi süreçlerdeki gecikmeleri de dikkate alarak doğru adımlar atılabilir.

Etkinliğin Değerlendirilmesi

Periyodik olarak veri toplama metodları ve kullanım alanlarını değerlendirmek, işinizin büyümesi ve gelişmesi ile beraber farklı alanlarda verilerin toplanması gereksinimi ve mevcut verilerin farklı alanlarda da kullanılması imkanının daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

Bunun tam tersi olarak halihazırda toplamakta olduğunuz bazı verilerin, işleyişiniz ve verimliliğinize bir katkısı olmadığını görmeniz sayesinde de bu verilerin toplanmasına bir son verebilirsiniz.

Doğru veri toplanması işin daha kolay yapılmasının yanı sıra, geliştirilebilirliği ve mevcut yapıyı her zaman bir adım ileriye taşınmasına yardımcı olacaktır.

İyi kullanıldığında veri toplamanın çok önemli bir araç olduğunu unutmayın.

www.perfectdailygrind.com 22.08.2017 “Effective Data Collection for Coffee Roasters” yazısından alıntılanmıştır.